Właściwie wyposażony i wygodny w użyciu inkubator do jaj przydaje się zarówno na dużych farmach drobiu, jak i w nieco mniejszych gospodarstwach. Inkubator pozwala na wykluwanie się z jaj w optymalnych warunkach młodych kurcząt, kaczek lub gęsi. Aby hodowla ptactwa przyzagrodowego opłacała się przedsiębiorcy, powinien on korzystać z inkubatora do jaj z rozwagą, jednocześnie pamiętając o kilku ważnych czynnościach. 

Jak układać jaja w inkubatorze? Najważniejsze jest to, aby zadbać, by jajka wybrane do inkubatora były jak najbardziej świeże (max. sprzed 5 dni). Co więcej, wcześniej warto pozostawić je w ciepłym miejscu na parę minut. Następnie nie pozostaje nic innego, jak układać jaja. Uwaga! Tutaj mniej spiczasty czubek „idzie” do góry. 

Ile wlać wody do inkubatora? Ogólnie rzecz biorąc, początkowa faza inkubacji jaj powinna odbywać się w skali 50 – 60% wilgotności, natomiast po jedenastu dniach warto, by było to 70%. Ponadto chcąc mieć pewność, że poziom wilgoci w urządzeniu jest prawidłowy, można sięgnąć na przykład po termometr. 

Jak ustawić najlepszą temperaturę w inkubatorze Powszechnie za taką uznaje się 37,5 – 37,9 stopni Celsjusza. Niemniej jednak przy regulacji należy być bardzo ostrożnym, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że jakość wylęgu pogorszy się nawet przy minimalnych skokach temperatury. Aby temu zapobiec, zaleca się przyłożenie termometru do jaj i ustawienie temperatury na nieco wyższym poziomie. Oczywiście jest to dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy nie mamy inkubatora do jaj z termoobiegiem.

Jak często powinno się obracać jaja z młodymi pisklętami w inkubatorze? Doświadczeni hodowcy radzą, by obrać jaja w inkubatorze regularnie, co najmniej 3 – 5 razy na dobę, rozpoczynając już drugiego dnia, a kończąc na trzy dni przed wykluciem się pisklęcia.