• Jak wybrać inkubator?

Na decyzję o kupnie odpowiedniego aparatu do wylęgu ma wpływ wiele różnych czynników. Najważniejszym z nich jest rodzaj prowadzonej hodowli. W zależności od jej ukierunkowania, na rynku są dostępne inkubatory zarówno profesjonalne, jak i te przeznaczone do zastosowań domowych i hobbistycznych. Różnica między tymi dwoma typami urządzeń lęgowych wiąże się z ich wyposażeniem w różnego rodzaju dodatkowe funkcje takie jak np. samoczynna regulacja temperatury czy wilgotności. Profesjonalne aparaty są najczęściej w pełni zautomatyzowane, a rola hodowcy ogranicza się do modyfikacji ustawień.

Dlatego też kolejnym wyznacznikiem skłaniającym do kupna danego modelu, jest jego koszt. Na rynku panuje dość duża rozpiętość cenowa, która w naszej ofercie waha się w granicach od ok. 300 do 5000 zł. Z tego względu powinniśmy również zwrócić uwagę na producenta danego urządzenia. 

Szukając odpowiedniego sprzętu powinniśmy uwzględnić zamierzoną ilość inkubowanych jaj. Dostępne są różnie modele, których maksymalna pojemność waha się od 7 do nawet 312 sztuk jaj kurzych.


W ten sposób przechodzimy do kolejnego punktu, w którym weźmiemy pod uwagę wyposażenie inkubatorów w różne funkcje i podzespoły. Zacznijmy od możliwości regulacji temperatury i wilgotności, które mają esencjalne znaczenie w sukcesywnym wylęgu ptaków.

Najprostsze modele domowe, posiadają fabrycznie zaprogramowaną temperaturę (ok. 38oC) inkubacji i nie mamy możliwości zmiany jej wartości. Część aparatów jest wyposażona w termoregulator, pozwalający na modyfikację ustawień, natomiast pozostałe posiadają termometr analogowy, który umożliwia jedynie odczyt temperatury.

Większość modeli na rynku posiada kontrolę wilgotności, polegającą na dozowaniu odpowiedniej ilości wody do specjalnych zbiorników. Bardziej zaawansowane modele posiadają w komplecie profesjonalną pompę do regulacji stopnia wilgoci wewnątrz inkubatora. Jednakże, ten dodatkowy element wyposażenia w każdej chwili można dokupić i zamontować w praktycznie każdym urządzeniu. W celu pełnej automatyzacji pracy aparatów do wylęgu, konieczne jest nabycie modułu sterującego poziomem wilgoci - tzw. higrokontrolera.

Kolejnym istotnym podzespołem jest taca, na której przechowujemy jaja i która służy do ich rotacji. W przypadku jej braku, jajka należy obracać ręcznie nawet kilka razy dziennie. Obracanie jaj jest dość uciążliwą i monotonną czynnością, która pochłania dużo cennego czasu. 

Tak więc posiadanie tacy zwiększa komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Dodatkowo, zmniejsza stopień zakłócania procesu inkubacji, związanego z otwieraniem pokrywy w celu manualnego obrotu. Istnieją dwa rodzaje tac obracających jaja - pół-automatycznie oraz automatycznie. W zależności od naszego wyboru, jaja obracane są przechylnie, bądź przesuwnie.

Mimo powyższych wskazówek, podczas kupna inkubatora, kluczowe jest porównanie ceny, wyposażenia tego urządzenia oraz sprawdzenie przydatności jego funkcji w zestawieniu z innymi modelami. W przypadku, gdy nie będzie odpowiadał Państwu żaden konkretny aparat, zawsze istnieje możliwość samodzielnego skonstruowania własnego aparatu do wylęgu jaj.