• Jak postępować z pisklętami po wykluciu?

Klucie należy do kluczowych wydarzeń w życiu każdego pisklęcia. Ma ono również ogromne znaczenie dla hodowcy, gdyż jest to zwieńczenie okresu opieki nad inkubowanymi jajami. Wyklute kurczaki stanowić będą o sile i liczebności jego hodowli, dlatego należy przyłożyć dużą uwagę do odpowiednich czynności pielęgnacyjnych.

Proces opuszczania skorupki jaja, to do dla każdego młodego kurczaka tytaniczny wysiłek. Jeżeli czas klucia będzie się przeciągał poza okres 24h, to należy przyjąć, że coś się dzieje nie tak. W takim przypadku, należy usunąć z hodowli te osobniki, gdyż nie będą one dobrym materiałem reprodukcyjnym dla następnych pokoleń. Należy pamiętać, że nie należy pomagać piskalkom w wykluwaniu.

Czynności pielęgnacyjne po wykluciu

 

Po wykluciu pisklęta należy pozostawić w inkubatorze na okres kilkunastu godzin, by mogły całkowicie wyschnąć. Ważne jest też, aby młode kurczaki zaczęły samodzielnie chodzić i dopiero wtedy można je wyciągnąć z urządzenia.

Następnie poddajemy je procesowi sortowania według poniższych kryteriów:

 • a) rozmiar (kurczak musi być dobrze rozwinięty)
 • b) rasa (kurczak powinien być suchy, cały jasny i opierzony)
 • c) poruszanie się (sposób chodu kurczaka, czy nadąża, kuleje, przewraca się - wszystko to może być defektem inkubacji)
 • d) budowa fizyczna (należy sprawdzić całe ciało czy jest pozbawione krwawień lub wad wrodzony takich jak: brak oczu, zakrzywiony dziób, więcej niż dwie nogi, zlepione palce itp.

 

 • Pierwsze dni życia

  Pisklęta pierwsze dni swojego życia powinny spędzić w odchowalniku. Może to być zarówno urządzenie zakupione w sklepie, jak i własnoręcznie wykonany karton dodatkowo ocieplony specjalnym materiałem.

  W ciągu pierwszych dwóch dni optymalna temperatura do odchowywania młodych kurcząt powinna wynosić 32o C. W kolejnych siedmiu dniach należy ją obniżyć do 30o C, a później stopniowo zmniejszać o 1 stopień, aż do uzyskania 18-20o C. Jest to czynność zamierzona, mająca na celu przygotowanie piskląt do warunków środowiskowych.

  Trzeba pamiętać o odpowiedniej budowie własnoręcznie wykonanego odchowalnika. Źródłem ciepła, które ogrzeje kurczaki powinna być żarówka (60-100W), zawieszona na przewodzie. Poprzez regulację długości przewodu z lampą, wpływamy na wysokość temperatury panującej w odchowalniku. Co więcej, każdy aparat o takim przeznaczeniu powinien być wyposażony w dwa pojemniki - jeden na pokarm, drugi na wodę.

 

 • Karmienie

  W pierwszych ciągu 24 godzin od momentu wyklucia, pisklętom nie podaje pokarmu ani wody, gdyż funkcjonują one jeszcze wtedy na wartościach odżywczych czerpanych z żółtka. Kurczaki zaczynają normalnie jeść od drugiego dnia życia. Woda, którą będziemy podawać kurczakom powinna być świeża i czysta oraz mieć temperaturę ok. 20oC.

  Pierwszy pokarm, który dostaną powinien składać się z:
  - żółtka jajka ugotowanego na twardo,
  - słodkiego sera,
  - kwaśnego mleka,
  - 25 - 40% kukurydzy i 20 - 25% pszenicy.

  Uwaga! Nie należy karmić kurcząt skorupami z ich własnych jaj. Istnieje ryzyko zachorowania.

  W ciągu pierwszego tygodnia, młode powinny otrzymywać pokarm w skład którego wchodzą:
  - sproszkowane mieszanki zbożowe,
  - marchewki i dobrze posiekana zielenina (pokarm soczysty),
  - produkty mineralne bogate w wapń,
  - drożdże.

  Od 7 do 90 dnia życia, kurczakom podajemy:
  - zielonki (powinna stanowić 25 - 30% racji żywieniowej),
  - mączki (10 - 12% racji żywieniowej, od 30-stego dnia życia),
  - ziarna zbóż mielone (po upływie 3 tygodni),
  - ziarna kukurydzy (od 30-stego dnia życia).

  Częstotliwość podawania pokarmu zależna jest wieku piskląt:
  • 1-7 dni co 2 godziny
  • 10-40 dni co 5-6 razy dziennie
  • 40-90 dni 4-5 razy dziennie

  Troska i opieka jaką włożymy w początkowych stadiach życia młodych kurcząt zaowocuje prawidłowością rozwoju, co bezpośrednio wpłynie na ich przyszłą kondycję.

  Po ok. 3 tygodniach odchowywania należy zaciągnąć opinii weterynarza. Poza tym, aby zapobiec chorobom do wody pitnej można dodać małą ilość błękitu metylowego, preparatu Galinicine (5g na 2l wody) lub Adevit. W przypadku indyków oraz kur dodatkowo można podać każdemu ptakowi po jednym ziarnie czarnego pieprzu z masłem.