Kury zimą

Kury zimą

1. Nie ogrzewaj kurzego domku

Kury lepiej radzą sobie w niskich temperaturach niż w wysokich. W końcu mają pióra i lubią zwijać się w kłębek na swoich żerdziach w nocy. To pomaga utrzymać ciepło. Ich pióra są idealne do zatrzymywania ciepłego powietrza.

Postawienie źródła ciepła w kurniku jest równoznaczne z igraniem z ogniem. Słoma i ściółka oraz nieprzewidywalna aktywność kur to przepis na katastrofę. 

Inną rzeczą do rozważenia jest to, że kury nie przystosowują się dobrze do ekstremalnych zmian temperatury. Jeśli ogrzewasz swój kurnik, jest około 10C, a kiedy kury są na zewnątrz, na zewnątrz jest -10C, nagła zmiana temperatury może być bardzo szkodliwa, jeśli nie śmiertelna dla kur.

Kury potrzebują bardziej stałej temperatury w całym swoim środowisku.

Warto zauważyć, że w środowisku naturalnym kury co roku przechodzą okres linienia, przygotowując się do zimy.

2. Pamiętaj o wentylacji w kurniku

Nigdy nie zamykaj szczelnie kurnika na zimę. Kury wydzielają duże ilości wody poprzez oddychanie i odchody. Kompletne uszczelnienie może prowadzić do gromadzenia się amoniaku i problemów z wilgocią. Oba mogą powodować problemy z oddychaniem u kurczaków.

Klatki muszą być wentylowane zarówno zimą, jak i latem, aby zmniejszyć wilgotność i zapobiec pleśnieniu ściółki.

Niemniej jednak musisz upewnić się, że w kurniku nie ma przeciągów. Brak przepływu powietrza i wilgoci zapewnia kurom komfortowe warunki do życia w zimie.

Możesz to naprawić, lekko zakrywając ściany wybiegu. Pomogą chronić kury przed śniegiem i zimnym deszczem.

Inną rzeczą, którą możesz zrobić, to umieścić słomę na wybiegu, aby utrzymać stado w cieple. Możesz również rozrzucić słomę po śniegu, ponieważ kury nie lubią chodzić po śniegu. Ponadto ich koraliki i grzebienie są podatne na odmrożenia. Możesz je zabezpieczyć wazeliną.

3. Stosuj metodę głębokiego ściółkowania

We wszystkich kurnikach wykorzystujemy metodę głębokiego ściółkowania. Dzięki temu ściółka w kurniku  i odchody kur gromadzą się i kompostują przez cały rok. 

Zalecamy również skorzystania z suchej dezynfekcji Sandeziji - wystarczy ok garść na 1 m2 posypki a ściółka będzie sucha i pozbawiona drobnoustrojów bakterii, i pierwotniaków.

4. Chroń wodę kur przed zamarzaniem

Najlepszym sposobem jest codzienna wymiana wody. Ważne jest, aby kury zawsze miały dostęp do świeżej, czystej wody przez cały czas. Dostępne są też do kupienia elektryczne podstawki, lub grzałki do poideł,  które podgrzewają wodę.

5. Często wybieraj jajka

Nikt nie chce mrożonych jajek, ale są inne powody, dla których nie powinno się pozwolić, aby jaja kur zamarzły w zimie. Kiedy jajko zamarza, jego zawartość rozszerza się, co może doprowadzić do pęknięcia skorupy. Może to umożliwić bakteriom przedostanie się do jaja, czyniąc je niebezpiecznym do spożycia przez ludzi.

6. Zmień kurom dietę zimą

Podawanie kurze kukurydzy i płatków śniadaniowych przed snem to nie tylko świetna przekąska, która je syci, ale także utrzymuje ciepło w nocy, podczas gdy ich organizmy trawią.

Kury zwykle jedzą więcej zimą, aby utrzymać ciepło ciała, więc zaopatrz się w wystarczającą ilość codziennego jedzenia. Dodanie warzyw, nasion słonecznika lub większej ilości resztek ze stołu jest doskonałym źródłem dodatkowego białka, ponieważ owady i trawy są rzadkością w zimie. Również zimą wiele kur linieje i potrzebuje dodatkowego białka.

Zima to więc świetny czas na karmienie kur twarogiem. Istnieją również dobre mieszanki ziołowe, które mogą pomóc w uzupełnieniu diety. Dobrym pomysłem jest przygotowanie na wiosnę suszonych pokrzyw, które zimą można dodawać do ziaren.

7. Daj kurom zajęcie

Ponieważ pogoda może uniemożliwić Twoim kurom wyruszenie na poszukiwania, a żerowanie może nie być tak owocne, ważne jest, aby dać swoi kurom coś do robienia.

Wisząca kapusta czy główka sałaty to świetna zabawa, a ponadto dawka świeżych warzyw.

Drabinki, gałęzie, po których można się wspiąć czy mała huśtawka,  a także wszelkiego rodzaju dozowniki smakołyków – wszystko to zapewni interesujące zajęcie twoim ptakom.

Na pewno macie swoje sposoby, aby umilić kurom ten zimowy czas.

Pamiętajcie, że kury dobrze znoszą niskie temperatury i natura dobrze je wyposażyła, żeby dawały sobie radę zimą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl